Den mystiske steinen

Noen kaller den Granerudsteinen

Budstikka – og deretter Dagbladet – kunne tidligere i år vise til den mystiske steinen i skogen ikke langt fra Granerudbakken. Der den ligger i skogholtet ovenfor Røykenveien. Ca. 20 m. øst for den blåmerka stien mellom Gullhella og Bondistranda , omtrent 75 m. nedenfor Korpåsen ligger det en hjerteformet stein, en meter i diameter. Det ser ut som om steinen er en porfyr, til forskjell fra andre steiner i nærheten, som er av en lagdelt stedegen bergart.

Steinen ligger ikke på et naturlig sted for et verk som kunstneren ønsker å vise fram.

Steinen har innhugget tre ansikter av mannspersoner. Mosen på steinen gjør at de ser ut til å ha skjegg.

Men det er få i nærmiljøet som vet at steinen i det hele tatt eksisterer. Historielaget har kontaktet alle som er nevnt som kilder i Budstikka, folk i nabolaget som har undret seg, Asker kommune, Akershus fylkeskommune (som er grunneier), Sikta psykiatriske senter (nabo over Røykenveien). Og så langt er det ingen som vet hvor de mystiske utskjæringene kommer fra. 

Noen har spurt seg om det var Dyre Vaa som hadde laget dette. Ja, han bodde en periode i Bondilia (noen drøye steinkast fra der steinen ligger), men hans slektninger forteller at han hugget aldri i stein.

Til tross for at steinen er omtalt som et mysterium i både Budstikka og Dagbladet i sommer (2024), har det ikke meldt seg noen som vet noe om:

  • Hvem som har hugget inn ansiktene?
  • Når de er hugget inn?
  • Hvorfor er ikke kunstverket gjort mer synlig?
  • Hvem fjernet mosen?

Vi spør Historielagets medlemmer. Kanskje er det noen som sitter på svaret? Hvis noen vet noe, send opplysningene til: post@abhistorielag.no eller Sverre Thoresen, tlf.: 974 19 560

sverretho@gmail.com

Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge,
10. juli 2025
Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge, og 80-årsmarkering for frigjøringen. Turen tar deg til Oscarsborg, et viktig sted under invasjonen 9. april 1940. Bli kjent med den historiske senkingen av Blücher, lær om Norges flyvåpens innsats, og få en guidet omvisn
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29.
10. juli 2025
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29. august 2025 for inntil 46 deltakere. Temaet er den viktige historien og kulturlivet på de to stedene - pluss litt til. Vi har reservert en flott turbuss fra Bærumsbuss. Programmet er i korte trekk som under. Håper det f
10. juli 2025
Er du godt kjent i gamle Sandvika?
10. juli 2025
Vandring gjennom historisk område!
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor
10. juli 2025
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor lokalt og nasjonalt! På Bærums Verk utforsker vi et unikt miljø. Her ledet to blad Anna Krefting verket i over 100 år og skrev seg inn i en spennende økonomisk og sosial historie. I dag er Bærums Verk en levende destina
Flere innlegg