Folkemuseet ønsker bistand - Kan noen hjelpe?

Norsk Folkemuseum har bedt Historielaget om bistand. Kjenner noen dette bildet?

Hans Gude malte dette bildet i 1854. Bildet viser gamle Asker kirke, med kirkegård og prestegården i bakgrunnen. Det ble malt for presten Alexander Lange og er beskrevet i memoarene hans. 

På Norsk folkemuseum pågår for tiden et forskningsprosjekt som ser på gamle begravelsesskikker i Norge. I denne sammenheng ønsker de å bruke maleriet ovenfor. De har dette fotoet av maleriet, men har ikke nærmere informasjon om hvor bildet befinner seg. De har heller ikke lenger informasjon om hvor de har fått fotografiet ovenfor fra. Om det er noen som kjenner mer til dette bildet, vet hvor det befinner seg, eller vet hvem som i sin tid har gitt fotografiet til folkemuseet, så ta kontakt med historielaget. Vi vil formidle informasjonen videre til Folkemuseet.

Melding til: post@abhistorielag.no

25. februar 2026
Om alle veier i Bærum gjør akkurat det, kunne Haakon Skogstad svare på. Og det var mange interesserte tilhørere, som hadde møtt fram i Kommunegården i Sandvika for å høre han fortelle.
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norg
31. januar 2026
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norge: Stadig færre hopper på ski. I siste utgave av Årboka har Svein Erik Wilhelmsen gitt oss en oversikt.
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Ga
25. januar 2026
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Garborgs syn på kristendommen» på Asker museum. Arne Garborg ble født 25. januar 1851 på Jæren. Han ble en av de viktigste forfatterne på nynorsk. I lokalhistorisk sammenheng er det faktum at han sammen med sin kone Hulda
Et kanskje tre tusen år gammelt langskip hugget i stein, var det en helleristiningsjeger fra Østfold
24. januar 2026
Et kanskje tre tusen år gammelt langskip hugget i stein, var det en helleristiningsjeger fra Østfold fant ved Dalbo gård i Bærum. Vi kan til og med se hodene på mannskapet der de sitter i skipet sitt. -Det er ikke første gangen det er funnet helleristninger rundt Dalbo gård, forteller arkeolog Steinar Kristensen, som o
Hole Historielags Program
22. januar 2026
Hole Historielags Program
Tokkeveien på Dønski var på 60-tallet et boligområde for ansatte i NVE og deres familier, men etter
29. desember 2025
Tokkeveien på Dønski var på 60-tallet et boligområde for ansatte i NVE og deres familier, men etter hvert forfalt området og boligene ble revet. I dag er området et gjengrodd skogholt. De kom for å jobbe med kraftoverføringsledningen mellom Tokke i Telemark og Hamang transformatorstasjon og var ansatt i det som den gan
Flere innlegg