Karl 12. i Asker – en programserie i seks deler

Natten til den 20. mars 1716 fikk hvalstad-boerne virkelig merke Den store Nordiske Krig. Da marsjerte 4.000 norske soldater med kanoner, ammunisjon og alt annet utstyr vestover over Nes bru og videre vestover mot Lier. Den norske forsvarssjefen general Lützow hadde bestemt seg for å danne en forsvarsstilling ved Gjellebekk skanser. Den skulle stoppe svenskekongens videre framrykninger.

Og som om det ikke var nok, kom 600 av Karl XIIs dragoner og kavalerister til Ravnsborg en dag senere og ville bruke nettopp denne skysstasjonen som utgangpunkt for sine angrep mot Gjellebekk-skansene. Der ble de liggende i godt over en måned før de trakk seg tilbake.


Hele denne historien har vært lite dokumentert og kjent. Mye har vært på «folkemunne». Nå har radio-journalist Carl-Erik Christoffersen og Historielagets Vidar Ekstrøm laget en podcast-serie om nettopp disse hendelsene. Dette har de fått til ved hjelp av historiske dokumenter, boka til Siv Tove Tangerud Andersson «Gjellebekk Skanse», gamle kart og vandring langs den historiske ruta til de svenske dragonene.

«….Vi befinner oss på Ravnsborg gård i Asker. Den 8. mars 1716 krysset kong Karl XII grensen til Norge med kurs for Kristiania og Akershus festning. I følge hans plan skulle han raskt ta Akershus festning for deretter å forflytte seg raskt langs Kongeveien til Bragernes og Kongsberg, for å få tilgang til sølvgruvene der oppe, begynner de to fortellerne sin historiske vandring. Gå inn på lenkene under og lytt deg gjennom historien! Ypperlig for bilen, påskeferien eller historieundervisning i godstolen

Historielaget ønsker god fornøyelse!

Per Erik Andersson som svensk soldat og Guttorm Gilhuus som dansk-norsk soldat fra 1716.
Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen ov
25. juni 2026
Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen over Neselva.Det ble fjernet småtrær, ugress, jord og annet bøss fra broen og rundt de fastmonterte stabbesteinene på sidene. Småtrær og ugress ble fjernet rundt skilter og milesteinen. De ble også vasket ned.
Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere
midtpunkt.
Av Carl-Erik Christoffersen 23. juni 2026
Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere midtpunkt. Vi blir kjent med de historiske bygningene og utforsker det praktfulle hageanlegget. Hovedbygningen (ca. 1806–1807) ble oppført under sogneprest Jacob Neumann, en markant foregangsmann i sin tid. Neumann etablerte en ny
på å opparbeide, har mange kulturminner i et flott landskap og vi vil vise den frem sammen
med den d
23. juni 2026
på å opparbeide, har mange kulturminner i et flott landskap og vi vil vise den frem sammen med den digitale versjonen. Med denne kan man oppleve kulturstiens mange poster med utfyllende informasjon via mobiltelefonen.
Utøya i Tyrifjorden har i generasjoner vært en sentral arena for politisk ungdom ogsamfunnsdebatt.
23. juni 2026
Utøya i Tyrifjorden har i generasjoner vært en sentral arena for politisk ungdom ogsamfunnsdebatt. I dag er øya et sted som forener en rik forhistorie med et verdig minnestedetter terrorangrepet 22. juli 2011. • Historisk samlingsplass: Siden 1930-tallet har øya vært et kraftsentrum forsommerleirer og politisk skole
Journalist og forfatter Cato Guhnfeldts foredrag tar utgangspunkt i hans bok «Fornebu 9.april
1940».
23. juni 2026
Journalist og forfatter Cato Guhnfeldts foredrag tar utgangspunkt i hans bok «Fornebu 9.april1940». Foredraget vil omhandle både forspillet og etterspillet til begivenhetene 9. april 1940,foruten selve angrepet og okkupasjonsmaktens erobring av Fornebu. Norske og tyskekrigsveteraner forteller selv i boken om hvordan
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor
23. juni 2026
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor lokalt og nasjonalt! På Bærums Verk utforsker vi et unikt miljø. Her ledet to blad Anna Krefting verket i over 100 år og skrev seg inn i en spennende økonomisk og sosial historie.
Flere innlegg