Månedens kulturminne mai 2022: Sem sag

Det har ligget flere sager langs Askerelva. Sem sag er først nevnt i 1612, da leilendingen Folkvar fikk anledning til å skjære 25 tylfter i året. Men det var kamp om tømmeret som trengtes både til jernverkene, til saltutvinning og til kalkbrenning, i tillegg til trelast, så driften stanset i 1740. Like før 1800 ble det lempninger i sagbruksprivilegiene og sagbrukene fikk en ny glansperiode.


Driften var sesongbetonet fordi man var avhengig av nok vannføring i elva. Dette endret seg da demningen ble bygd. Først i 1890 gikk man over til sirkelsag. Før det var det oppgangssag som gjaldt.
I 1919 overtok Asker kommune og drev fram til 1973. I 1952 sysselsatte saga 20 mann. I 1985 vedtok Asker kommune å verne saga og overlate den til Asker museum for restaurering og drift. Fra 1998 gjaldt det også Albert Seheims ski- og hjulmakerverksted som hadde vært i drift fra 1914 til kommunen overtok det i 1979. Det hender at museet skjærer tømmer for å demonstrere driften. I 2022 skjer det den 29. mai. Saga ligger her


Asker museums side for Sem sag med bla intervjuer

Tekst og foto: Ole H.P. Disen
Kilder:
– Asker museum
– Karl Nilsen i 
ABHs årbok 1976

Av Carl-Erik Christoffersen 7. september 2026
Nok en gang har Historielaget inviteret til en vandring på Drengsrud kultursti (les mer). Søndag 6. september hadde over 20 spente deltakere møtt opp ved Drengsrud skole. Denne dagen skulle Historielaget presentere sin nye appløsning for digital guiding. Løsningen ble gjennomgående godt mottatt, og noe som frister til
Av Carl-Erik Christoffersen 31. august 2026
Et historisk stykke håndverk er i ferd med å få nytt liv på Sem. Den nesten 330 år gamle Åby-kverna, som i mai ble flyttet til Løken Bygg AS i Bærum for restaurering, er nå snart tilbake – denne gangen plassert nedenfor Sagdammen.På verkstedet hos Løken Bygg, spesialister på tradisjonshåndverk, har kverna fått nøye res
Av Carl-Erik Christoffersen 22. august 2026
Sammen med Jan Høvo ble det så absolutt en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere midtpunkt på Røyrin eller Asker prestegård onsdag 19 august. I flott kveldssol ble vi kjent med både de historiske bygningene og ikke minst det det praktfulle hageanlegget.
Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen ov
25. juni 2026
Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen over Neselva.Det ble fjernet småtrær, ugress, jord og annet bøss fra broen og rundt de fastmonterte stabbesteinene på sidene. Småtrær og ugress ble fjernet rundt skilter og milesteinen. De ble også vasket ned.
Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere
midtpunkt.
Av Carl-Erik Christoffersen 23. juni 2026
Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere midtpunkt. Vi blir kjent med de historiske bygningene og utforsker det praktfulle hageanlegget. Hovedbygningen (ca. 1806–1807) ble oppført under sogneprest Jacob Neumann, en markant foregangsmann i sin tid. Neumann etablerte en ny
på å opparbeide, har mange kulturminner i et flott landskap og vi vil vise den frem sammen
med den d
23. juni 2026
på å opparbeide, har mange kulturminner i et flott landskap og vi vil vise den frem sammen med den digitale versjonen. Med denne kan man oppleve kulturstiens mange poster med utfyllende informasjon via mobiltelefonen.
Flere innlegg