Månedens kulturminne april 2022: Ståvivollen

Ståvivollen, eller Ståvisetra, er meget gammel. Pollenundersøkelser viser at det har vært seterdrift her helt tilbake til år 1100 f.Kr.

Ståvisetra ble brukt av de tre oppsitterne på Ståvi gård, men også gårdene Kveise, Skui og Butterud setret her. Ståvivollen ligger i den gamle Ramsåsalmenningen som ble kartlagt i 1774 og oppdelt noen år seinere. Oppdelingen førte til at Ståvisetra kom til å ligge på Staver gårds grunn. I dag står det to bygninger på vollen. Seterhuset antas å være oppført en gang før 1800 og ble restaurert i anledning arkitekturvernåret i 1975. Uthuset var opprinnelig en del av låven på gården Vensås i Lommedalen, og ble flyttet til Ståvivollen i 1976.


Seterdriften på Ståvivollen ble nedlagt i 1935 som en av de siste i Bærum, men setra var i bruk under krigen 1940-45. Det gamle seterhuset tilhører Ståvi gård, som har seterrettigheter så lenge bunnstokkene ligger der. Bygningene disponeres i dag av Jong speidergruppe.

Liv Frøysaa Moe
Foto: OHPD



Teksten har tidligere stått på Bærum Kommunes hjemmesider.


Kilder:
– Borgen, Per Otto: Asker og Bærum leksikon, 2006
– Kittelsen, Kjell og Larsen, Jan Martin: 
Vestmarka – Seterliv og kølabrenning
– Mohus, Arne: 
Stedsnavn i Bærum
– 
SEFRAK-registeret

1. november 2026
På Billingstad i Asker er det laget flere dronninger enn det alle verdens kongehus til sammen har greid. Her åpnet Norges Birøkterlag i 1947 Dronningavlstasjonen som kunne tilby ferdig parede dronninger til 15 kroner stykket. Bisamfunnet har selv til alle tider sørget for at det klekkes dronninger. Nøyaktig når røktern
Av Carl-Erik Christoffersen • 24. oktober 2026
Historielaget inviterte til spennende omvisning langs Verksgata på Bærums Verk. Det var nok flere enn undertegnede som ble imponert over guide og styremedlem Søren Swensens gode kunnskap om stedet. Her kom både gammel og nyere historie som perler på en snor.
21. oktober 2026
Huset med Munchs pensjonatskole i en årrekke
Av Steinar Kristensen • 8. oktober 2026
Rundt 40 personer møtte opp på Varmesentralen på gamle Fornebu for å høre foredraget om den dramatiske tirsdagen 9. april 1940. Historielaget hadde invitert den erfarne journalisten og forfatteren Cato Guhnfeldt, som delte av sin omfattende kunnskap om den tyske invasjonen, Fornebu og flykampene som utspilte seg denne
Av Steinar Kristensen • 7. oktober 2026
Historielaget har sjelden fått så mange e-poster fra medlemmer som gjerne ville vært med på tur, men som følte at de ikke var i stand til det. Det er ikke vanskelig å forstå. Lørdag 19. september dro Historielaget og 42 av medlemmene på en spesiell reise til Utøya i Holsfjorden.
Av Carl-Erik Christoffersen • 7. september 2026
Nok en gang har Historielaget inviteret til en vandring på Drengsrud kultursti (les mer). Søndag 6. september hadde over 20 spente deltakere møtt opp ved Drengsrud skole. Denne dagen skulle Historielaget presentere sin nye appløsning for digital guiding. Løsningen ble gjennomgående godt mottatt, og noe som frister til
Flere innlegg