Treff for hjelpere og tillitsvalgte i Asker og Bærum Historielag

Samling på Øvre Sem gård, lørdag 22. november

I god tradisjon ble alle frivillige, hjelpere og tillitsvalgte i Asker og Bærum Historielag invitert til medlemstreff i historiske omgivelser på Øvre Sem gård lørdag 22. november. Formålet med samlingen var å styrke fellesskapet, dele informasjon om lagets aktiviteter og gi rom for engasjement og idéutveksling blant medlemmer.

Samlingen ga deltakerne en flott anledning til å møte både nye og kjente ansikter i en uformell og hyggelig setting. Den hjemlige atmosfæren på Øvre Sem gård bidro til en god ramme for dialog.


Status og planer for Historielaget

Leder i Historielaget, Erling Bergsaker, presenterte hovedtrekk fra årets prosjekter og aktiviteter. Søren Swensen fra programkomiteen la frem planer for det kommende halvåret. Det ble lagt vekt på viktigheten av frivillig innsats og hvordan alle medlemmer kan bidra til det lokalhistoriske arbeidet i Asker og Bærum.


Årbok 2026 og lokalhistoriske fora

Ragnhild Tangen informerte om arbeidet med Årbok 2026, hvor hun blant annet har en artikkel om maleren Kai Fjell. Tangen delte noen smakebiter fra artikkelen og fortalte om Fjells liv og bakgrunn.

Carl-Erik Christoffersen tipset om de øvrige lokalhistoriske fora som finnes i Asker, blant annet Asker museums foredragsserie Askers gjemte historie. Alle som er lokalhistorisk interesserte bør kunne finne interessante fora for å utvide kunnskapen om regionens mangfoldige historie.


Sem historie og personlig engasjement

Vegard Olderheim holdt et innlegg om Øvre Sem gårds historie og delte sine betraktninger som innflytter da han kom til området for mange år tilbake. Han fremhevet hvordan historielaget kan være en viktig ressurs for både tilflyttere og lokalbefolkningen, og oppfordret flere til å engasjere seg i bevaringen av lokal kulturarv.


Nye nettsider og innspill fra medlemmer

Historielaget har i over et år hatt nye nettsider. Det ble orientert om hva som er nytt, og medlemmene ble invitert til å komme med tips til temaer og innhold som bør synliggjøres på nettsiden fremover. Det var flere innspill om hvordan nettsiden kan bli et enda bedre verktøy for historieformidling.


Åpen post - Ordet var fritt

Møtet ble avsluttet med en åpen post hvor alle fikk anledning til å ta opp saker de brenner for, eller komme med innspill til hvilke oppgaver historielaget bør ta tak i fremover. Det kom flere innspill, og ledelsen takket for engasjementet og oppfordret alle til fortsatt å bidra med ideer og innsats.

Samlingen på Øvre Sem gård ble et vellykket medlemstreff preget av engasjement, kunnskapsdeling og sosialt fellesskap. Styret takker alle som møtte opp og ser frem til videre samarbeid og flere slike samlinger i tiden som kommer.

Vegard Olderheim holdt et innlegg om Sems historie og delte sine betraktninger som innflytter til området.
Leder i Historielaget, Erling Bergsaker, presenterte hovedtrekk fra årets prosjekter og aktiviteter.
Historielagets Sverre Thoresen fortalte om arbeidet rundt ansiktssteinene på Granerud og på Nesbru.
Ragnhild Tangen informerte om arbeidet med Årbok 2026, hvor hun blant annet har en artikkel om maleren Kai Fjell.
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ve
9. mai 2026
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ved Åbyfossen siden 1962. Kvernen skal flyttes til Semsfossen rett ved det gamle vanndrevne Seheim verksted og den vanndrevne saga Sem Sag. Kvernen kommer da i et miljø hvor en innenfor samme område kan se flere former for
1. mai 2026
Bærums Verk var først i Norge til å produsere fyrtårn i støpejern. Det ble levert til Eigerøy fyr ved Egersund.
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med
Av Carl-Erik Christoffersen 25. april 2026
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med søkelys på både krigshistorie og kulturhistorie. Allerede før vi ankom Valdres plukket vi opp vår guide for dagen, Arne Erik Fønhus, leder for Valdres Historielag. Joda, fortalte han med et glimt i øyet, han var i slekt
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. apri
Av Steinar Kristensen 15. april 2026
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. april 1940 inngikk norske myndigheter samarbeid med den tyske okkupasjonsmakten. Utrolig nok ble ingen av de høytstående tjenestemennene bak dette initiativet stilt for retten etter krigen.
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i  verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapend
22. mars 2026
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapende var Lommedal Skifabrikk, bygd på Øvre Kirkebys grunn i 1939.
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
Flere innlegg