FULLTEGNET: Torsdag 19. juni: Vandring på Asker museum og Labråten

Arrangementet er fulltegnet

Torsdag 19. juni kl. 18:00 blir det vandring på Asker museum og på Labråten.

I en periode på hundre år rundt forrige årtusenskifte bodde det 20 kjente kunstnere i det som i dag er kjent som Kunstnerdalen i Asker.

Det første kjente navnet til den som slo seg ned her, var Fritz Thaulow 1847- 1906. Etter hvert finner vi blant annet Halfdan Egedius 1877-1899 og Johan Bojer 1872-1959. Alle satte sitt preg på stedet og bygde og ble værende i mange år, og rundt dem vokste en gruppe venner og bekjente og dannet det som er kjent som Askerkretsen.

Tilla og Otto Valstad har gitt oss en arv som vi kan glede oss over i dag. Vi vil besøke og blir guidet i det godt bevarte hjemmet og den vakre skulpturhagen.

Hulda og Arne Garborg flyttet til Labråten 1897, og man kan tenke seg at naboskapet med ekteparet Valstad var godt og inspirerende. 

Det er begrenset plass og påmeldinger nødvendig.

Prisen for medlemmer er kr. 100,- for medlemmer, og kr. 150,- for ikke-medlemmer.

Kafeen vil være åpen.

Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge,
10. juli 2025
Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge, og 80-årsmarkering for frigjøringen. Turen tar deg til Oscarsborg, et viktig sted under invasjonen 9. april 1940. Bli kjent med den historiske senkingen av Blücher, lær om Norges flyvåpens innsats, og få en guidet omvisn
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29.
10. juli 2025
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29. august 2025 for inntil 46 deltakere. Temaet er den viktige historien og kulturlivet på de to stedene - pluss litt til. Vi har reservert en flott turbuss fra Bærumsbuss. Programmet er i korte trekk som under. Håper det f
10. juli 2025
Er du godt kjent i gamle Sandvika?
10. juli 2025
Vandring gjennom historisk område!
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor
10. juli 2025
Bli med på en vandring på Bærums Verk hvor du opplever århundrers industrihistorie som har satt spor lokalt og nasjonalt! På Bærums Verk utforsker vi et unikt miljø. Her ledet to blad Anna Krefting verket i over 100 år og skrev seg inn i en spennende økonomisk og sosial historie. I dag er Bærums Verk en levende destina
Flere innlegg