2025 Torsdag 19. juni: Vandring på Asker museum og Labråten

Arrangementet er fulltegnet

Torsdag 19. juni kl. 18:00 blir det vandring på Asker museum og på Labråten.

I en periode på hundre år rundt forrige årtusenskifte bodde det 20 kjente kunstnere i det som i dag er kjent som Kunstnerdalen i Asker.

Det første kjente navnet til den som slo seg ned her, var Fritz Thaulow 1847- 1906. Etter hvert finner vi blant annet Halfdan Egedius 1877-1899 og Johan Bojer 1872-1959. Alle satte sitt preg på stedet og bygde og ble værende i mange år, og rundt dem vokste en gruppe venner og bekjente og dannet det som er kjent som Askerkretsen.

Tilla og Otto Valstad har gitt oss en arv som vi kan glede oss over i dag. Vi vil besøke og blir guidet i det godt bevarte hjemmet og den vakre skulpturhagen.

Hulda og Arne Garborg flyttet til Labråten 1897, og man kan tenke seg at naboskapet med ekteparet Valstad var godt og inspirerende. 

Det er begrenset plass og påmeldinger nødvendig.

Prisen for medlemmer er kr. 100,- for medlemmer, og kr. 150,- for ikke-medlemmer.

Kafeen vil være åpen.

I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i  verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapend
22. mars 2026
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapende var Lommedal Skifabrikk, bygd på Øvre Kirkebys grunn i 1939.
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
17. mars 2026
Det var godt frammøte av medlemmer på Asker og Bærum Historielags årsmøte på Venskaben i Asker. Foruten vanlige årsmøtesaker var det et interessant foredrag om vannkraftens utvikling i Asker. Dag Henning Sæther er leder av Heggedal og omegn Historielag.
Tirsdag 9. juni kl. 18:00 inviterer Asker og Bærum Historielag til omvisning i boligfeltet fra utsti
15. mars 2026
Tirsdag 9. juni kl. 18:00 inviterer Asker og Bærum Historielag til omvisning i boligfeltet fra utstillingen «Bygg for fremtiden» (1987). Boligfeltet som ble etablert i forbindelse med utstillingen «Bygg for fremtiden» i 1987, var et av sine mest ambisiøse grep: et helt lite nabolag der arkitekter, utbyggere og fagmiljø
25. februar 2026
Om alle veier i Bærum gjør akkurat det, kunne Haakon Skogstad svare på. Og det var mange interesserte tilhørere, som hadde møtt fram i Kommunegården i Sandvika for å høre han fortelle.
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norg
31. januar 2026
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norge: Stadig færre hopper på ski. I siste utgave av Årboka har Svein Erik Wilhelmsen gitt oss en oversikt.
Flere innlegg