En historisk sensasjon ved Dælivann

Arkeolog Ola Rønne er ikke i tvil, og med stor entusiasme forteller han at blant helleristningene ved Dalbo gård finner vi en ristning som i dag regnes som den første robåt i vår historie! Dette er langt på vei like sensasjonelt som oppfinnelsen av Hjulet, mener han.

Nok en gang har radiojournalist Carl-Erik Christoffersen og historiker Vilde Rønning - med hjelp fra Asker og Bærum Historielag - gravd seg flere tusen år bakover i tid for å lære litt mer om de som bodde i Asker og Bærum i tidligere tider. Og nok en gang har de fått med seg arkeolog Ola Rønne fra Viken fylkeskommune som fagperson. Denne gangen for å høre litt mer om de mange helleristninger vi finner i Bærum, og så langt kjenner man faktisk ingen i Asker. Hvorfor er det slik og hva var hensikten med dem?

Vil du høre podcasten, kan du gå inn på lenken under:


En robåt for første gang

Det er kanskje rundt 3 000 år siden det satt en person (trolig en mann) og banket inn en helleristning av en båt ganske lik det vi har sett fra mange ganger tidligere. Men denne båten er annerledes. Den ser ut til å ha et ror til å styre med og årer til å ro med. Det har vi aldri sett tidligere på helleristninger!

Tidligere padlet man. Riktignok store båter det også, og det ble padlet over store avstander, men nå begynte man altså å ro båtene. Det kunne bety større fart, større båter og mer last og ikke minst ble det lettere å styre ved at man brukte en styreåre. I følge arkeolog Ola Rønne kan dette være rodde båter som var de første som førte til utviklingen av vikingskipene.

Vil du lese mer/høre podcasten, kan du gå inn på lenken under:

Nesten som oppfinnelsen av hjulet

Det er ikke uten grunn vi vil trekke fram årboka for 2016. Her er det flere artikler som kan være ve
31. juli 2025
Det er ikke uten grunn vi vil trekke fram årboka for 2016. Her er det flere artikler som kan være verd å lese for alle som ikke har denne boka. Spesielt kan det være interessant å se nærmere på historien om Åstad gård, som Arne Wold har skrevet. Ikke minst fordi Åstad gård er den eneste av gårdene på Billingstad som i
Dalbolåven eller Dalboløa er en utlåve i Bærum som ligger i Kolsås-Dælivann verneområde og tilhører
31. juli 2025
Dalbolåven eller Dalboløa er en utlåve i Bærum som ligger i Kolsås-Dælivann verneområde og tilhører Dalbo gård. Låven ligger ikke langt fra den tidligere husmannsplassen Hestehagan (Hestebråtan) og hadde også navnet Hestehagaløet. Låven ble oppført mellom 1857 og 1875 av Erik Østby (1809-1875), som eide Dalbo gård og var bestyrer på Bærums Verk.
Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge,
10. juli 2025
Bli med på en minnerik tur med MS Rigmor med 85-årsmarkeringen av Nazi-Tysklands invasjon av Norge, og 80-årsmarkering for frigjøringen. Turen tar deg til Oscarsborg, et viktig sted under invasjonen 9. april 1940. Bli kjent med den historiske senkingen av Blücher, lær om Norges flyvåpens innsats, og få en guidet omvisn
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29.
10. juli 2025
Asker og Bærum Historielag inviterer til en fem dagers busstur til Trondheim og Røros den 25. - 29. august 2025 for inntil 46 deltakere. Temaet er den viktige historien og kulturlivet på de to stedene - pluss litt til. Vi har reservert en flott turbuss fra Bærumsbuss. Programmet er i korte trekk som under. Håper det f
10. juli 2025
Er du godt kjent i gamle Sandvika?
Flere innlegg