Meld deg på for å se Landsloven til Magnus Lagabøte

Se Magnus Lagabøtes Landslov

Tirsdag 27. august: Denne sjansen vil du ikke gå glipp av! Nå har du muligheten til å få oppleve den 750 år gamle norske Landsloven sammen med Historielaget!

Vi har Landslov-jubileet fordi det er hele 750 år siden kong Magnus VI Håkonsson Lagabøtes Landslov så dagens lys i 1274. Ikke bare var den svært unik i norsk sammenheng, men også i hele Europa. Den norske landsloven var den tredje loven i Europa, som gjaldt for et helt rike. Den første var for kongeriket Sicilia. Den andre var for kongeriket Castilla. Som det blir poengtert fra det juridiske fakultet ved Universitetet i Bergen var den norske trolig den som var mest vellykket.

Til vanlig befinner loven seg i København, men i år har vi altså muligheten til å få se den i Oslo. Etter dette jubileumsåret er det trolig at danskene vil ha den tilbake til København.

Ja, det er mulig å besøke Nasjonalbiblioteket på egenhånd. Vit da at det er svært få som slipper inn av gangen. Du må bestille tid på forhånd og det er lang ventetid for å få plass.

En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norg
31. januar 2026
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norge: Stadig færre hopper på ski. I siste utgave av Årboka har Svein Erik Wilhelmsen gitt oss en oversikt.
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Ga
25. januar 2026
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Garborgs syn på kristendommen» på Asker museum. Arne Garborg ble født 25. januar 1851 på Jæren. Han ble en av de viktigste forfatterne på nynorsk. I lokalhistorisk sammenheng er det faktum at han sammen med sin kone Hulda
Et kanskje tre tusen år gammelt langskip hugget i stein, var det en helleristiningsjeger fra Østfold
24. januar 2026
Et kanskje tre tusen år gammelt langskip hugget i stein, var det en helleristiningsjeger fra Østfold fant ved Dalbo gård i Bærum. Vi kan til og med se hodene på mannskapet der de sitter i skipet sitt. -Det er ikke første gangen det er funnet helleristninger rundt Dalbo gård, forteller arkeolog Steinar Kristensen, som o
Hole Historielags Program
22. januar 2026
Hole Historielags Program
Tokkeveien på Dønski var på 60-tallet et boligområde for ansatte i NVE og deres familier, men etter
29. desember 2025
Tokkeveien på Dønski var på 60-tallet et boligområde for ansatte i NVE og deres familier, men etter hvert forfalt området og boligene ble revet. I dag er området et gjengrodd skogholt. De kom for å jobbe med kraftoverføringsledningen mellom Tokke i Telemark og Hamang transformatorstasjon og var ansatt i det som den gan
I år fikk vi besøk av Liv Berit Tessem og Kjetil Wiedswang, som holdt et spennende foredrag om julen
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
I år fikk vi besøk av Liv Berit Tessem og Kjetil Wiedswang, som holdt et spennende foredrag om julens historie og tradisjoner. Foredraget tok oss med på en reise gjennom ulike tidsepoker, hvor vi fikk innblikk i hvordan julefeiringen har utviklet seg og hvilke skikker som har blitt bevart eller forandret opp gjennom år
Flere innlegg