Sandungenregistreringen Høst 2024

Svært mange registreringer har kommet inn!

Slik ser de mange registreringene ut på kartet pr. 23. september, forteller Steinar Kristensen.

Ifølge Historielagets koordinator for Sandungenregistreringen, Steinar Kristensen, har det nå kommet inn svært mange registreringer. Inne på Riksantikvarens kulturminnekart ligger det nå rundt 10 av disse ved Store Sandungen. Men totalt er det rundt 130 (!), som ennå ikke har blitt plottet inn, forteller han.

Siden det ikke alltid er de beste mobil-forhold oppe i Vestmarka, ble det åpnet for å kunne manuelt plotte inn steder på kart eller med GPS-koordinater. Da må alle data legges inn i ettertid, noe som tar litt tid for hver registrering, sier Steinar Kristensen.


Det kan være utfordrende å finne kulturminner i skogen. Dette skyldes at noen steder er mer dekket av mose og bladverk enn andre. Ofte kan også store trær ha falt ned over det aktuelle området.

Her ser vi en registrering av Svein Holo. Om det bare er en steinrøys, en hustuft eller en gravrøys skal du ha erfaring for å avgjøre.

Gjennomgang med arkeologene

Arkeologene starter straks opp, sammen med registrantene, arbeidet med å kontrollere og vurdere registreringene.

Det trengs fremdeles flere registreringer, ikke minst på vest- og sørsiden av Sandungen, sier Steinar Kristensen.

Har du lyst til å delta? Ta kontakt med historielaget (post@abhistorielag.no).

Ikke alltid lett å vurdere hva det er, men faktisk er dette en gravhaug fra jernalder.
I år fikk vi besøk av Liv Berit Tessem og Kjetil Wiedswang, som holdt et spennende foredrag om julen
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
I år fikk vi besøk av Liv Berit Tessem og Kjetil Wiedswang, som holdt et spennende foredrag om julens historie og tradisjoner. Foredraget tok oss med på en reise gjennom ulike tidsepoker, hvor vi fikk innblikk i hvordan julefeiringen har utviklet seg og hvilke skikker som har blitt bevart eller forandret opp gjennom år
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
Asker Museum: Arne Garborg og kristendommen
11. desember 2025
Alle veier fører til Bærum?
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
Årmøte 2026 
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
Krigshistorie og kulturhistorie i Sør-Aurdal
Av Carl-Erik Christoffersen 11. desember 2025
Arkeologi og landsbrukshistorie på Wøyen Gård i Bærum
Flere innlegg