Sammenkomst for frivillige i Historielaget

En både hyggelig og nyttig sammenkomst på Øvre Sem Gård.

Det meste av virksomheten i Asker og Bærum Historielag foregår gjennom frivillig innsats og dugnader. Den 25. november hadde Styret invitert alle de som har aktivt deltatt i dette arbeidet til en liten sammenkomst på Øvre Sem Gård. Her ble det informert om både pågående og kommende prosjekter i Historielagets regi.

Blant annet er fadderordningen under lupen, og her er det nok mulig å gjøre noen grep. På noen kulturminner er det påkrevet med mer innsats enn på andre, for eksempel gror det godt med ugress rundt flere av kalkovnene, og det krever årlig rydding.

Andre kulturminner er mindre utsatt og krever mer et jevnt tilsyn – og varsling hvis det er påkrevet. Vi vil i 2024 invitere til dugnadsgrupper som på avtalte datoer og i sosialt fellesskap tar i et tak ved et eller flere av kulturminnene. Er du interessert i å være med på dette – kontakt oss på post@abhistorielag.no .


Nye prosjekter

Et nytt prosjekt som er under utvikling er Asker-vassdraget og den historien som ligger bak. Det er etablert noen prosjektgrupper. Mer informasjon vil komme.

Vi er også i gang med et bokprosjekt hvor vi ønsker å gi bøker til skoler, innbyggersenter, institusjoner og andre møteplasser hvor bøkene vil gjøre bedre nytte enn å støve ned på vårt lager. Har du forslag her, kontakt oss gjerne på vår e-post.


Styremedlem Vidar Ekstrøm informerer om Historielagets pågående og planlagte prosjekter.
1. mai 2026
Bærums Verk var først i Norge til å produsere fyrtårn i støpejern. Det ble levert til Eigerøy fyr ved Egersund.
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med
Av Carl-Erik Christoffersen 25. april 2026
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med søkelys på både krigshistorie og kulturhistorie. Allerede før vi ankom Valdres plukket vi opp vår guide for dagen, Arne Erik Fønhus, leder for Valdres Historielag. Joda, fortalte han med et glimt i øyet, han var i slekt
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. apri
Av Steinar Kristensen 15. april 2026
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. april 1940 inngikk norske myndigheter samarbeid med den tyske okkupasjonsmakten. Utrolig nok ble ingen av de høytstående tjenestemennene bak dette initiativet stilt for retten etter krigen.
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i  verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapend
22. mars 2026
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapende var Lommedal Skifabrikk, bygd på Øvre Kirkebys grunn i 1939.
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
17. mars 2026
Det var godt frammøte av medlemmer på Asker og Bærum Historielags årsmøte på Venskaben i Asker. Foruten vanlige årsmøtesaker var det et interessant foredrag om vannkraftens utvikling i Asker. Dag Henning Sæther er leder av Heggedal og omegn Historielag.
Flere innlegg