Månedens kulturminne november 2021: Halvorsenhytta

Halvorsenhytta ligger på Tveitersetra som tilhørte Tveiter gård ved Semsvannet. Navnet er knyttet til hyttas første eier, komponist og kapellmester Johan Halvorsen som fikk oppført hytta i 1899 da han var 35 år gammel. Det året ble han ansatt som kapellmester på Nationaltheatret, et engasjement som varte nesten uavbrutt til 1929. Johan Halvorsen er kjent for Bojarenes Indtogsmarsj, som i alle år var Ønskekonsertens kjenningsmelodi. Han har også komponert musikken til til julestjernen. Han oppfattet seg selv som nasjonalromantiker og ønsket å videreføre arven etter Edvard Grieg og Johan Svendsen.


Hytta har vid utsikt og tilhører i dag DNT Oslo og Omegn, som har innlemmet den i nettet av ubetjente hytter i Oslomarka. Den ble åpnet i 2017.



En spennende tur med konsert arrangeres 13. november av DNT og Asker kammermusikkfestival.

Tekst: Liv Frøysaa Moe
Teksten er hentet fra heftet «Kulturminner i Vestmarka.
Foto: Ole H.P. Disen
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
17. mars 2026
Det var godt frammøte av medlemmer på Asker og Bærum Historielags årsmøte på Venskaben i Asker. Foruten vanlige årsmøtesaker var det et interessant foredrag om vannkraftens utvikling i Asker. Dag Henning Sæther er leder av Heggedal og omegn Historielag.
Tirsdag 9. juni kl. 18:00 inviterer Asker og Bærum Historielag til omvisning i boligfeltet fra utsti
15. mars 2026
Tirsdag 9. juni kl. 18:00 inviterer Asker og Bærum Historielag til omvisning i boligfeltet fra utstillingen «Bygg for fremtiden» (1987). Boligfeltet som ble etablert i forbindelse med utstillingen «Bygg for fremtiden» i 1987, var et av sine mest ambisiøse grep: et helt lite nabolag der arkitekter, utbyggere og fagmiljø
25. februar 2026
Om alle veier i Bærum gjør akkurat det, kunne Haakon Skogstad svare på. Og det var mange interesserte tilhørere, som hadde møtt fram i Kommunegården i Sandvika for å høre han fortelle.
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norg
31. januar 2026
En gang var det i gamle Asker kommune over 140 hoppbakker. Utviklingen har vært som i resten av Norge: Stadig færre hopper på ski. I siste utgave av Årboka har Svein Erik Wilhelmsen gitt oss en oversikt.
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Ga
25. januar 2026
På Arne Garborgs 175-årsjubileums dag foredro professor emeritus Gudleiv Bø om «Jesus fra Jæren – Garborgs syn på kristendommen» på Asker museum. Arne Garborg ble født 25. januar 1851 på Jæren. Han ble en av de viktigste forfatterne på nynorsk. I lokalhistorisk sammenheng er det faktum at han sammen med sin kone Hulda
Flere innlegg