Julehilsen 2020

Kjære medlemmer av Asker og Bærum Historielag.

Annerledesåret 2020 er nå på hell og vi kan om et par uker ønske et nytt år velkommen. Vi har alle sterke ønsker for det nye året – ikke minst at de vaksiner som nå er under utvikling vil bidra til at vi igjen kan komme tilbake til en mer «normal» situasjon.

Vi hadde ambisiøse planer for høsten 2020 og la opp til aktiviteter som skulle kompensere for alle avlysningene i vår. Dessverre ble høsten like problematisk og som dere vet, måtte de fleste av våre arrangementer igjen avlyses. Trøsten i 2020 er at vi har fullført tre av de større kulturminneprosjektene vi har hatt på blokken vår: torvtørkehuset på Semsmåsan er renovert, den store kalkovnen på Hvalstrand er ryddet og kalkovnen på Ringi – Bærums kommunevåpen – er totalrenovert. Og sist, men ikke minst har dere nettopp mottatt en ny og gjennomarbeidet årbok som allerede har høstet mye ros.

Sandvikas første Julegate 1956. Foto: Bærum bibliotek / ukjent fotografI høst gjennomførte vi en medlemsundersøkelse. Responsen på undersøkelsen var meget stor og vi takker alle som bidro. Den ga oss mange gode tilbakemeldinger, forslag og impulser til videre arbeid. Entusiasmen i tilbakemeldingene har inspirert oss til ytterligere satsing som bl.a. kommer til uttrykk i programmet for første halvår i 2021. Vi håper det vil engasjere og interessere.


På vegne av styret vil jeg takk for all støtte og hyggelige tilbakemeldinger i året som har gått. Vi ønsker dere alle en riktig god høytid og på gledelig gjensyn i et forhåpentligvis – mer normalt – 2021.


Beste hilsener

Bjørn Frodahl

Styreleder

Årets dugnad ved Hvalstrand kalkovn er vel gjennomført – med stor innsats, godt humør og synlige res
17. juni 2026
Årets dugnad ved Hvalstrand kalkovn er vel gjennomført – med stor innsats, godt humør og synlige resultater. En liten, men svært arbeidsvillig dugnadsgjeng møtte opp med hansker, solid fottøy og grensakser klare til bruk.
I hele dens levetid lå den ved Bondibrua ved Røykenveien til 1987. Navnet ble endret flere ganger: I
9. juni 2026
I hele dens levetid lå den ved Bondibrua ved Røykenveien til 1987. Navnet ble endret flere ganger: I 1891 til Christiania Staniol- & Metalkapselfabrik, i 1930 til Oslo Staniol- & Metalkapselfabrik A/S og fra 1965 het den Foliefabrikken AS.
Wøyen gård i Bærum har en lang og spennende historie. Allerede i yngre steinalder finner vi de først
1. juni 2026
Wøyen gård i Bærum har en lang og spennende historie. Allerede i yngre steinalder finner vi de første sporene etter jordbruk, og arkeologiske undersøkelser avdekket bosetting i både bronse- og jernalder. Gården har, foruten gårdsdrift, også huset mange forskjellige aktiviteter, som gutte-hjemmet og landbruksmuseum.
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ve
9. mai 2026
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ved Åbyfossen siden 1962. Kvernen skal flyttes til Semsfossen rett ved det gamle vanndrevne Seheim verksted og den vanndrevne saga Sem Sag. Kvernen kommer da i et miljø hvor en innenfor samme område kan se flere former for
1. mai 2026
Bærums Verk var først i Norge til å produsere fyrtårn i støpejern. Det ble levert til Eigerøy fyr ved Egersund.
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med
Av Carl-Erik Christoffersen 25. april 2026
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med søkelys på både krigshistorie og kulturhistorie. Allerede før vi ankom Valdres plukket vi opp vår guide for dagen, Arne Erik Fønhus, leder for Valdres Historielag. Joda, fortalte han med et glimt i øyet, han var i slekt
Flere innlegg