Vi fryktet at vandringen som historielagets Ragnhild Tangen skulle holde på Lysaker skulle regne bort med få deltakere, men der tok vi feil! 21 interessert møtte opp på Lysaker stasjon lørdag kl. 12. Ragnhild tok gruppen på en arkitektur- og kulturhistorisk vandring som gikk fra Lysakerlokket med start ved Klaveness rederiets karakteristiske buede hus fra 1933. Bygget er tegnet av rådhusarkitekt Magnus Poulsson. Videre vandret vi gjennom villastrøket med flere interessante stopp. Historiker og utenriksminister Halvdan Kohts praktfulle villa tegnet av rådhusarkitekt Arnstein Arneberg ble behørig omtalt. De fremmøte var interesserte og deltok i diskusjonen og praten. En artig sak er
Historisk og arkitektonisk vandring over Lagåsen
Over 20 interesserte trosset gråværet!
gjerdene i dette området. Gjerdene er laget av tynne stokker/staur og gir et flott inntrykk mot de gamle husene og flotte haver. Det skal være et krav i reguleringsplanen at det benyttes slike gjerder.
Før vi endte opp ved porten inn til flotte Munkebakken passerte vi flere hus tegnet av arkitekter som Poulsson, Arneberg og Sverre. Munkebakken ble tegnet av Arnstein Arneberg og oppført under 1. verdenskrig. Et fantastisk hus på om lag 2000 kvadratmeter og med en stor flott park. Alle var fornøyde med Ragnhilds omvisning og gikk glade hjem.»


Nok en gang har Historielaget inviteret til en vandring på Drengsrud kultursti (les mer). Søndag 6. september hadde over 20 spente deltakere møtt opp ved Drengsrud skole. Denne dagen skulle Historielaget presentere sin nye appløsning for digital guiding. Løsningen ble gjennomgående godt mottatt, og noe som frister til

Et historisk stykke håndverk er i ferd med å få nytt liv på Sem. Den nesten 330 år gamle Åby-kverna, som i mai ble flyttet til Løken Bygg AS i Bærum for restaurering, er nå snart tilbake – denne gangen plassert nedenfor Sagdammen.På verkstedet hos Løken Bygg, spesialister på tradisjonshåndverk, har kverna fått nøye res

Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen over Neselva.Det ble fjernet småtrær, ugress, jord og annet bøss fra broen og rundt de fastmonterte stabbesteinene på sidene. Småtrær og ugress ble fjernet rundt skilter og milesteinen. De ble også vasket ned.

Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere
midtpunkt. Vi blir kjent med de historiske bygningene og utforsker det praktfulle
hageanlegget. Hovedbygningen (ca. 1806–1807) ble oppført under sogneprest Jacob
Neumann, en markant foregangsmann i sin tid. Neumann etablerte en ny


