Vi fryktet at vandringen som historielagets Ragnhild Tangen skulle holde på Lysaker skulle regne bort med få deltakere, men der tok vi feil! 21 interessert møtte opp på Lysaker stasjon lørdag kl. 12. Ragnhild tok gruppen på en arkitektur- og kulturhistorisk vandring som gikk fra Lysakerlokket med start ved Klaveness rederiets karakteristiske buede hus fra 1933. Bygget er tegnet av rådhusarkitekt Magnus Poulsson. Videre vandret vi gjennom villastrøket med flere interessante stopp. Historiker og utenriksminister Halvdan Kohts praktfulle villa tegnet av rådhusarkitekt Arnstein Arneberg ble behørig omtalt. De fremmøte var interesserte og deltok i diskusjonen og praten. En artig sak er
Historisk og arkitektonisk vandring over Lagåsen
Over 20 interesserte trosset gråværet!
gjerdene i dette området. Gjerdene er laget av tynne stokker/staur og gir et flott inntrykk mot de gamle husene og flotte haver. Det skal være et krav i reguleringsplanen at det benyttes slike gjerder.
Før vi endte opp ved porten inn til flotte Munkebakken passerte vi flere hus tegnet av arkitekter som Poulsson, Arneberg og Sverre. Munkebakken ble tegnet av Arnstein Arneberg og oppført under 1. verdenskrig. Et fantastisk hus på om lag 2000 kvadratmeter og med en stor flott park. Alle var fornøyde med Ragnhilds omvisning og gikk glade hjem.»


Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen over Neselva.Det ble fjernet småtrær, ugress, jord og annet bøss fra broen og rundt de fastmonterte stabbesteinene på sidene. Småtrær og ugress ble fjernet rundt skilter og milesteinen. De ble også vasket ned.

Bli med på en unik vandring gjennom århundrer med historie ved Asker og Bærums tidligere
midtpunkt. Vi blir kjent med de historiske bygningene og utforsker det praktfulle
hageanlegget. Hovedbygningen (ca. 1806–1807) ble oppført under sogneprest Jacob
Neumann, en markant foregangsmann i sin tid. Neumann etablerte en ny

Utøya i Tyrifjorden har i generasjoner vært en sentral arena for politisk ungdom ogsamfunnsdebatt. I dag er øya et sted som forener en rik forhistorie med et verdig minnestedetter terrorangrepet 22. juli 2011.
• Historisk samlingsplass: Siden 1930-tallet har øya vært et kraftsentrum forsommerleirer og politisk skole

Journalist og forfatter Cato Guhnfeldts foredrag tar utgangspunkt i hans bok «Fornebu 9.april1940». Foredraget vil omhandle både forspillet og etterspillet til begivenhetene 9. april 1940,foruten selve angrepet og okkupasjonsmaktens erobring av Fornebu. Norske og tyskekrigsveteraner forteller selv i boken om hvordan


