Fint med dugnad - særlig om høsten

Stor dugnadsvilje!

Tirsdag 4.november stilte 14 medlemmer ved trilling kalkovnen i skogen ved Brendsrud gård til dugnad. Det er fint med dugnader om høsten – særlig når været er fint og temperaturen på arbeidsvennlige 11-12 grader.

Det var hyggelig å se både gamle og nye dugnadsvillige medlemmer denne dagen. Hovedoppgaven var rydding av området på motsatt side av stien, og få frem sikten mot kalksteinsbruddet. Det ligger 20-30 meter fra trillingkalkovnene. Med et par motorsager og en sjauevillig gjeng er det utrolig hvor raskt det blir resultater. Nå er det blitt god sikt mellom kalkovnene og kalksteinsbruddet, og stedet kan oppleves som en helhet. På Drengsrud kultursti er stedet merket med «skilt 14». Besøk gjerne lenken på Drengsrud kultursti hvor du kan lese mer om dette.

Det har blitt tradisjon på disse dugnadene at vi har med kaffe og boller, og under pausen blir det gjerne litt historisk påfyll - det er berikende og interessant.


Ny kalkovn neste tirsdag

Og neste tirsdag 11.november er det kalkovnen på Finsrud som står for tur. Vil du være med så heng på – vi møtes ved P-plass Asker golfbane kl.1200. Har du spørsmål eller kommentarer kan du kontakte Vidar (vidar.ekstrom@bas.no – 92692009) eller Martin (martin@nickelsen.com – 91602112). Vi minner også om møtet på Øvre Sem gård den 22.11.

Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ve
9. mai 2026
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ved Åbyfossen siden 1962. Kvernen skal flyttes til Semsfossen rett ved det gamle vanndrevne Seheim verksted og den vanndrevne saga Sem Sag. Kvernen kommer da i et miljø hvor en innenfor samme område kan se flere former for
1. mai 2026
Bærums Verk var først i Norge til å produsere fyrtårn i støpejern. Det ble levert til Eigerøy fyr ved Egersund.
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med
Av Carl-Erik Christoffersen 25. april 2026
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med søkelys på både krigshistorie og kulturhistorie. Allerede før vi ankom Valdres plukket vi opp vår guide for dagen, Arne Erik Fønhus, leder for Valdres Historielag. Joda, fortalte han med et glimt i øyet, han var i slekt
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. apri
Av Steinar Kristensen 15. april 2026
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. april 1940 inngikk norske myndigheter samarbeid med den tyske okkupasjonsmakten. Utrolig nok ble ingen av de høytstående tjenestemennene bak dette initiativet stilt for retten etter krigen.
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i  verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapend
22. mars 2026
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapende var Lommedal Skifabrikk, bygd på Øvre Kirkebys grunn i 1939.
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
Flere innlegg