Dugnad på Nes bro

Fellesdugnad Asker og Bærum Historielag i samarbeide med Mellom-Nes Vel

Vi var 11 eller 12 personer som gjennomførte en vellykket dugnad på den gamle steinhvelvingsbroen over Neselva.

Deltagere var: Henning Sæther, Trine Brenden Sæther, Sverre Thoresen, Hege Schreiner, Ola Sandbu, Olaf Gjesdahl, Signe Arnesen, Eskil Olav Horni, Bjørg Petra Brekke, Astrid Weinholdt og dugnadsleder Vidar Ekstrøm.

Det ble fjernet småtrær, ugress, jord og annet bøss fra broen og rundt de fastmonterte stabbesteinene på sidene. Småtrær og ugress ble fjernet rundt skilter og milesteinen. De ble også vasket ned. Det ble også hentet opp en stor handlevogn fra elven under broen.

Avfallet ble samlet i plastsekker og kvistene i bunter. ABH har en avtale med Asker Kommune, og de henter avfallet de nærmeste dagene.

Broens historie

En kort historie går frem av det store kobberskiltet som ble satt opp under restaurering av broen i 1993.

Vi sakser også fra https://no.wikipedia.org: Nes bru, også kalt Nesbru og Nesbrua, er en tørrmurt steinhvelvsbru som går over Neselva ved Fekjan i Asker og har gitt navn til tettstedet Nesbru. Nesbrua ble bygd omkring 1800 som en del av kjøreveien mellom Christiania og Drammen fram til 1923. Tidligere hadde det vært trebruer over Neselva, trolig fra kjørevegen stod ferdig i 1665. Bare den siste er dokumentert, og ble bygd omkring 1770. Brua ble ombygd 1972, restaurert i 1993. Den har i dag asfaltdekke og brukes som gangbru.

Ved en omlegging av Drammensveien omkring Nesbru i åra 1917-24, ble traseen omlagt til Billingstadsletta, med bru over Neselva en halv km lenger nord. Den gamle traseen ble omklassifisert til bygdevei, og passerer ennå den eldste Nesbrua nordover som Nesbruveien. Sør for brua forsvinner den gamle traseen inn under Europavei 18.

For både kobberskiltet og milesteinen er det behov for litt restaurering (ny maling) og rens (fjerne tagging). Historielaget vil forsøke å finne en løsning på dette.

1. november 2026
På Billingstad i Asker er det laget flere dronninger enn det alle verdens kongehus til sammen har greid. Her åpnet Norges Birøkterlag i 1947 Dronningavlstasjonen som kunne tilby ferdig parede dronninger til 15 kroner stykket. Bisamfunnet har selv til alle tider sørget for at det klekkes dronninger. Nøyaktig når røktern
Av Carl-Erik Christoffersen • 24. oktober 2026
Historielaget inviterte til spennende omvisning langs Verksgata på Bærums Verk. Det var nok flere enn undertegnede som ble imponert over guide og styremedlem Søren Swensens gode kunnskap om stedet. Her kom både gammel og nyere historie som perler på en snor.
21. oktober 2026
Huset med Munchs pensjonatskole i en årrekke
Av Steinar Kristensen • 8. oktober 2026
Rundt 40 personer møtte opp på Varmesentralen på gamle Fornebu for å høre foredraget om den dramatiske tirsdagen 9. april 1940. Historielaget hadde invitert den erfarne journalisten og forfatteren Cato Guhnfeldt, som delte av sin omfattende kunnskap om den tyske invasjonen, Fornebu og flykampene som utspilte seg denne
Av Steinar Kristensen • 7. oktober 2026
Historielaget har sjelden fått så mange e-poster fra medlemmer som gjerne ville vært med på tur, men som følte at de ikke var i stand til det. Det er ikke vanskelig å forstå. Lørdag 19. september dro Historielaget og 42 av medlemmene på en spesiell reise til Utøya i Holsfjorden.
Av Carl-Erik Christoffersen • 7. september 2026
Nok en gang har Historielaget inviteret til en vandring på Drengsrud kultursti (les mer). Søndag 6. september hadde over 20 spente deltakere møtt opp ved Drengsrud skole. Denne dagen skulle Historielaget presentere sin nye appløsning for digital guiding. Løsningen ble gjennomgående godt mottatt, og noe som frister til
Flere innlegg