2024 Lørdag 1. juni: Einar Gerhardsens hytte "Kristi rolighet"

Spennende vandring inn i arbeider- og krigshistorien

Inne i hytta 1940 (?). Til venstre ser vi Amund Myhre og Harry Nilson. Rolf Gerhardsen skjenker opp kaffe til broren Einar. Kilde: Bærum bibliotek

Lørdag 1. juni kl. 13   blir det besøk på Einar Gerhardsens hytte «Kristi rolighet».

Kristi Rolighet er en hytte på åsryggen mellom Dælivann og Godthaab i Bærum. Hytta ble kjøpt av Gerhard Olsen i 1919. Hans sønn, senere statsminister Einar Gerhardsen, overtok hytta i 1933. Tomtenavnet var opprinnelig Rolighet, endret av Gerhard Olsen til Kristi Rolighet. Hytta var under den annen verdenskrig et hemmelig møtested for Gerhardsen og hans venner, før han ble arrestert høsten 1941. Den har også senere vært et politisk møtested og er fortsatt i familiens eie. Les mer på Bærumhistorie her: Kristi Rolighet (barumhistorie.no).

Einar Gerhardsens barnebarn Anne Lieungh tar oss imot på tunet på hytta og forteller om denne viktige plassen i norsk politikk.

Vi gjør oppmerksom på at vi er ute hele tiden. Skulle du ønske noe å sitte på, må det medbringes.

Oppmøte på parkering ved Steinskogen gravlund kl. 12:30 . Derfra går vi inn til hytta, en lett tur på om lag 20 minutter. Vi oppfordrer til samkjøring da det kan være begrenset med parkeringsplasser. Arrangementet er gratis.

Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ve
9. mai 2026
Asker og Bærum historielag har startet arbeidet med å flytte den gamle bekkekvernen som har stått ved Åbyfossen siden 1962. Kvernen skal flyttes til Semsfossen rett ved det gamle vanndrevne Seheim verksted og den vanndrevne saga Sem Sag. Kvernen kommer da i et miljø hvor en innenfor samme område kan se flere former for
1. mai 2026
Bærums Verk var først i Norge til å produsere fyrtårn i støpejern. Det ble levert til Eigerøy fyr ved Egersund.
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med
Av Carl-Erik Christoffersen 25. april 2026
Lørdag 18. april hadde Asker og Bærum historielag invitert til en heldagsutflukt til Sør-Aurdal med søkelys på både krigshistorie og kulturhistorie. Allerede før vi ankom Valdres plukket vi opp vår guide for dagen, Arne Erik Fønhus, leder for Valdres Historielag. Joda, fortalte han med et glimt i øyet, han var i slekt
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. apri
Av Steinar Kristensen 15. april 2026
Aage G. Sivertsens nye bok, Landssvikerne avdekker en mørk del av norsk krigshistorie. Etter 9. april 1940 inngikk norske myndigheter samarbeid med den tyske okkupasjonsmakten. Utrolig nok ble ingen av de høytstående tjenestemennene bak dette initiativet stilt for retten etter krigen.
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i  verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapend
22. mars 2026
I mange år var skifabrikker i Asker og Bærum i verdenstoppen. Den største, mest kjente og nyskapende var Lommedal Skifabrikk, bygd på Øvre Kirkebys grunn i 1939.
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formann
20. mars 2026
Onsdag 18. mars møtte historielagene i Asker og Bærum ordfører Lene Conradi i den historiske formannskapssalen på Venskaben i Asker. Til stede var representanter fra Asker og Bærum Historielag, Billingstad Historielag, Heggedal & Omegn Historielag, Hurum Historielag, Røyken Historielag og Vollen Historielag. Representa
Flere innlegg